Polacy uwielbiają diety… na własną rękę

Zdrowe odżywianie 29.08.2018
Dieta wegetariańska i bezmleczna to dwa najsilniejsze trendy w odżywianiu się Polaków – wynika z ankiety Mixit.pl. Eksperci ostrzegają: dieta tak, ale z umiarem i pod kontrolą specjalisty, bo zbyt radykalna jej zmiana może zaszkodzić!

Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2018 r. przez markę Mixit, producenta musli i kasz do samodzielnego komponowania, wynika, że 46,9 proc. ankietowanych unika mięsa, nabiału lub glutenu nawet kilka razy w tygodniu. 28,1 proc. rezygnuje z określonych produktów raz w tygodniu, a 25 proc. stale wykluczyło daną żywność ze swojej diety. Najwięcej osób rezygnuje z mięsa (56,3 proc.), nieco mniej z glutenu (37,5 proc.) i z nabiału (34,4), w tym część rezygnuje z więcej niż jednego składnika.

Celebryci radzą, jak jeść

Rezygnowanie z mięsa, nabiału i glutenu w diecie mimo braku wskazań zdrowotnych stało się wyraźnym żywieniowym trendem. Łatwa dostępność wiedzy i produktów do gotowania sprawia, że wiele osób przechodzi na dietę kierowana ciekawością. Księgarnie pełne są książek z przepisami wegańskimi, bezglutenowymi i wegetariańskimi. Ich autorzy zapewniają, że proponowana dieta pomoże schudnąć, wyleczyć trądzik, pozbyć się bólów głowy, brzucha i odzyskać energię do życia. Skalę i kierunek nowych tendencji żywieniowych potwierdzają dietetycy. Często ich pacjenci sugerują się książkami celebrytów, którzy opisują, jak za pomocą diety odzyskali dobre samopoczucie, nie wiedzą jednak o tym, że dana osoba borykała się np. z chorobą Hashimoto lub miała problem z jelitami.

 

Marta Kierzkowska-Grzybek, z Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu ostrzega jednak, że nie powinniśmy przechodzić na podobną dietę na własną rękę, bez wcześniejszych badań i diagnostyki, bo możemy szybko doprowadzić do niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia.

- Jeśli jesteśmy zdrowi, ale chcemy lepiej się czuć i mieć więcej energii, nie trzeba wykluczać danego składnika całkowicie. Często pomaga już wyeliminowanie produktów ze zbóż wysoko oczyszczonych, pozbawionych błonnika, minerałów i witamin oraz zamiana ich na te z pełnego przemiału – mówi Marta Kierzkowska-Grzybek.

Szkodzi plastik, cukier i barwniki

Podobnie jest z nabiałem. Jego ograniczenie faktycznie może pomóc w chorobach zatok, ale całkowita eliminacja z diety może doprowadzić nawet do nietolerancji tego składnika. Unikając nabiału trzeba pamiętać, aby dieta była bogata w wapń.Tymczasem, według badań Mixit, aż 25 proc. badanych wykluczyło ze względów zdrowotnych nabiał ze swojej diety (gluten ze względów zdrowotnych wykluczyło 12,5 proc. ankietowanych). Jak mówi psychodietetyk, składniki pokarmowe same w sobie nie są złe, chodzi tylko o ich jakość i pochodzenie.

- Dawniej mieliśmy śmietanę o prostym składzie kupowaną w szklanej butelce, dzisiaj jest ona pakowana w plastik i pełna dodatków. Najbardziej wyniszcza nas żywność wysoko przetworzona, z cukrem i barwnikami, a nie konkretny składnik pokarmowy - dodaje Kierzkowska-Grzybek.

Co motywuje do wyrzeczeń

Respondenci ankiety Mixit, mając możliwość wielokrotnego wyboru odpowiedzi jako najczęstszy powód rezygnacji z określonego składnika wybierali chęć poprawienia swojego samopoczucia (75 proc.). Nieco mniejszą, ale silną motywacją jest chęć próbowania nowych diet (50 proc.) i chęć poprawienia swojego wyglądu (34,4 proc.).

Świadomość własnej motywacji i konsultacja ze specjalistą wydają się kluczowe przy zmianie sposobu odżywiania się. Na efekty diety nieraz trzeba czekać bardzo długo, innym razem pojawiają się natychmiast. Wszystko zależy od tego na co ma ona wpłynąć, czy jest odpowiednio dobrana i skomponowana. Każda dieta może mieć długofalowe skutki dla zdrowia, zarówno te dobre jak i te negatywne.

***

Mixit.pl to producent musli i kasz do indywidualnego komponowania. Na swojej stronie internetowej oferuje do wyboru ponad 90 składników – różne rodzaje kasz i płatków zbóż, bakalie, owoce liofilizowane i inne dodatki. Mogą z nich powstać mieszanki bezglutenowe, niskocukrowe, czy np. bogate w błonnik.

***

Kontakt dla mediów

Magda Brozio

t.: 790.605.508

e.: magda.brozio@moondog-pr.com

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Dietetyka, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań