Badania dla osób starszych - pakiet 60+

Światowy Dzień Praw Osób Starszych to dobry powód, by pomyśleć o rodzicach i dziadkach. Zadbajmy o to, by regularnie się badali, bowiem wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo wielu chorób.

Niechęć do badań jest dość powszechna, zwłaszcza wśród osób starszych, które często nie chcą chodzić do lekarza, bagatelizują wykonywanie profilaktycznych badań czy unikają pobytów w szpitalu. Wiele z nich nie może należycie kontrolować stanu zdrowia ze względów finansowych. Niestety w Polsce programy profilaktyczne są znacznie słabiej rozwinięte i mniej popularne niż w krajach Europy Zachodniej. Tymczasem wczesna profilaktyka pozwala na zminimalizowanie ryzyka np. chorób nowotworowych, niejednokrotnie pozwala też na szybkie i całkowite wyleczenie.

Jeśli mamy w otoczeniu osoby starsze, właśnie dziś w dniu ich święta przypomnijmy im, że warto wykonywać badania profilaktyczne. To ich prawo i przywilej. Korzyści są nie do przecenienia – wczesna diagnoza może przyczynić siędo przedłużenia dobrego zdrowia,
a nawet do uratowania życia.

„Laboratoria Synevo opracowały specjalny program badań skierowany do seniorów. Pakiet 60+ zawiera podstawowe badania, takie jak: albumina, fosfataza alkaliczna, ALT, wapń, cholesterol całkowity, kreatynina, badanie ogólne moczu, morfologia, białko całkowite, triglicerydy, kwas moczowy, glukoza. Powinny wykonywać je profilaktycznie wszystkie osoby po sześćdziesiątym roku życia -najlepiej regularnie, nawet raz do roku - imoże je zlecić lekarz podstawowej opieki medycznej”.- mówi  dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

ProfilSynevo dla osób starszych 60+ zawiera badania:

- ALB –albumina, która jest głównym białkiem surowicy syntetyzowanym w wątrobie. Pełni funkcję transportową dla wielu składników wewnątrzustrojowych i zewnątrzpochodnych oraz utrzymuje prawidłową objętość krwi. Badanie wykonywane w chorobach wątroby, nerek, zaburzeniach odżywiania i zaburzeniach gospodarki wodnej.

- ALP - fosfataza alkaliczna ALPjest enzymem występującym głównie w kościach, wątrobie, kanalikach nerkowych i komórkach śluzówki jelit. Badanie wykonywane w chorobach wątroby, żółtaczkach, chorobach kości, chorobach nowotworowych.

- ALT - aminotransferaza alaninowa ALT jest enzymem produkowanym głównie w wątrobie
i mięśniach. Wzrost aktywności ALT obserwuje się
w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego.

- CA –wapń, który obok fosforanów jest podstawowym badaniem w diagnostyce zaburzeń metabolizmu kostnego. Jest on też niezbędny w wielu procesach
i przemianach ustrojowych. Zarówno nadmiar (hiperkalcemia) jak i niedobór (hipokalcemia) mogą być przyczyną zaburzeń metabolizmu oraz objawem różnych chorób.

- CHOL - cholesterol całkowity, którego podwyższony poziom jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych i ich powikłań: choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu.

- KREA –kreatynina. Jej stężenie w surowicy zależy zarówno od masy mięśniowej, jak
i sprawności wydalniczej nerek, to najczęściej wykorzystywany wskaźniki oceny stopnia niewydolności nerek.

- MOCZ - badanie ogólne moczu jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzybadań laboratoryjnych. Zwykle ma znaczenie badania przesiewowego i jest wykonywane
w diagnostyce chorób nerek i innych narządów.

- MORF-5D - morfologia analizator 5 diff. Morfologia krwi obwodowej jest również jednym
z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych. Analiza polega na ocenie jakościowej
i ilościowej elementów komórkowych krwi.

- TP - białko całkowite. Białka osocza różnią się budową i pełnią różne funkcje. Wartości podwyższone białka całkowitego występują m.in. w przewlekłych stanach zapalnych, chorobach autoimmunizacyjnych, przewlekłych chorobach wątroby, chorobach układu chłonnego, odwodnieniu. Wartości obniżone wskazują na niedobór białka w diecie, niedożywienie, zaburzenia wchłaniania, choroby wątroby i nerek, nowotwory, biegunki, rozległe oparzenia, krwawienia, wysiłek fizyczny, wysokągorączkę, przewodnienie.

- TRIG –triglicerydy stanowią główną formę magazynowania kwasów tłuszczowych i są głównym źródłem energii u ludzi. Triglicerydy magazynowane są głównie w komórkach tłuszczowych, skąd uwalniane są do krążenia w stanie poresorbcyjnym.

- UA - badaniestężenia kwasumoczowego
w surowicy jest wykorzystywane do monitorowania funkcji nerek. Wartości podwyższone występują także w dnie moczanowej, kamicy nerkowej, łuszczycy, chorobach hematologicznych, otyłości, cukrzycy
i innych zaburzeniach.

- GLU-O – glukoza. Oznaczanie stężenia glukozy we krwi wykorzystywane jest
w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia pacjentów z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów - cukrzyca, nietolerancja glukozy, choroby trzustki i inne. Wskazaniem są również badania profilaktyczne i kontrolne oraz ciąża.

Pakiet badań Profil 60+ proponowany przez laboratoria Synevo został stworzony z myślą
o osobach dojrzałych. Statystyki wskazują, że ryzyko zachorowania na wiele chorób, również nowotworowych wzrasta wraz z wiekiem. Dobrze pamiętać także o badaniach w kierunku wykluczenia raka piersi, raka jelita grubego czy raka prostaty, które są jednymi
z najczęściej występujących nowotworów po 50 roku życia. Dbajmy o osoby starsze troszcząc się o ich zdrowie, namawiajmy ich do profilaktycznych badań, uświadamiajmy, przypominajmy, nie tylko dziś.

Więcej na ten temat: www.synevo.pl

Kontakt dla mediów - Biuro Prasowe Synevo: Justyna Kurowska – PR Manager; tel.: 607 085 850;
e-mail: justyna.kurowska@agencjaspolem.pl

Synevo – Laboratoria Medyczne

Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Bułgarii oraz Serbii. W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne testy i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Badania laboratoryjne, #Choroby, #Odporność, #Profilaktyka zdrowotna

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań