„Kulinarna księga Natury”- naturalne żywienie przywracające do życia

Jak ze swojego jedzenia uczynić lekarstwo i źródło sił, a jednocześnie nadal czerpać z niego przyjemność, bez samoograniczenia i ascezy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Siergieja Gładkowa.

Wydawnictwo AST wydało swoją najnowszą publikację – książkę o osiąganiu prawdziwej witalności dzięki przejściu na naturalny, przynoszący życie pokarm. Jest to rzeczywiście kulinarna księga natury – autor nie ogranicza się do opublikowania przepisów, lecz opisuje smaki potraw, wyjaśnia dobór składników, uwzględnia odsunięte w czasie skutki ich spożywania.

Przedstawiony w książce proces gorącej fermentacji enzymatycznej (GFE) to unikalny sposób przyrządzania potraw zgodnie z założeniami witarianizmu. Opracowana przez Siergieja Gładkowa metoda jest absolutną nowością w technologii przygotowania dań witariańskich. „Kulinarna księga Natury” jest jedyną pozycją na polskim rynku wydawniczym, w której znajdziecie przepisy wykorzystujące proces GFE oraz korzyści płynące z jego stosowania.

Najnowsza publikacja Wydawnictwa AST zawiera ponad 100 oryginalnych przepisów!  Dzięki konkretnym wskazówkom każdy będzie potrafił skomponować pełnowartościowy jadłospis dostosowany do indywidualnej kondycji i uniknie typowych błędów diety wegetariańskiej i witariańskiej. Wszystkie receptury zostały opracowane bądź zaadaptowane osobiście przez autora.

Siergiej Gładkow jest doktorem nauk matematyczno-fizycznych. W przeszłości z sukcesami zajmował się fizyką eksperymentalną. Gdy jego karierę naukową przerwała choroba onkologiczna, postanowił zrezygnować z pomocy lekarzy i wszystkie sprawy związane ze zdrowiem wziąć w swoje ręce. Od tego czasu minęło prawie ćwierć wieku, a autor „Kulinarnej księgi Natury” jest w świetnej kondycji. Do tej pory wydał w Rosji kilka prac na temat zdrowego odżywiania.

Wydawnictwo AST to niewielka oficyna, która specjalizuje się w publikacjach z zakresu zdrowego odżywiania, naturalnych metod leczenia oraz rozwoju osobistego.

Dane techniczne książki:

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-947050-0-8

www.naturolubie.pl

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Książki, #Profilaktyka zdrowotna, #Przekąski, #Przepisy, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań