Rola pieczywa funkcjonalnego w diecie

Zdrowe odżywianie 12.02.2018
Współcześni konsumenci coraz większą wagę przywiązują do jakości życia, której utrzymanie na wysokim poziomie zapewnia długowieczność oraz zachowanie pełnej sprawności do późnych lat.

Jednym z determinantów zachowania zdrowia jest racjonalne żywienie. W dobie tak niezwykle wysokiego ryzyka zachorowalności na choroby dietozależne wzrasta świadomość społeczeństwa w celu ich prewencji. Szczególną rolę przypisuje się produktom, które w swoim składzie zawierają substancje, mające udowodniony naukowo wpływ na poprawę stanu zdrowia – czyli żywności funkcjonalnej. Efektem tego jest zwiększenie wymagań dotyczących dostępności produktów żywnościowych pozytywnie wpływających na stan zdrowia.

         Żywność można uznać za funkcjonalną, jeśli spełnia obiektywnie udokumentowane korzystne (prozdrowotne) działanie na organizm. Warunkiem niezbędnym do określenia żywności jako funkcjonalnej jest jej postać – musi stanowić zwyczajowy produkt spożywczy.

         Branża piekarnicza również podejmuje działania mające na celu ochronę nabywcy przed schorzeniami dietozależnymi. Pieczywo odgrywa w tej kwestii niesłychaną rolę, ze względu na jego powszechność w diecie oraz możliwości technologiczne. Sposób wytwarzania pieczywa umożliwia wzbogacanie jego składu o zróżnicowane dodatki, czyniąc go jednocześnie produktem funkcjonalnym. Biorąc pod uwagę popularność tego produktu zbożowego, dzięki stosowaniu w jego produkcji składników bioaktywnych, możliwa jest ogólna poprawa stanu odżywienia populacji.

Autor: mgr Gabriela Potapowicz, dietetyk

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Pieczywo, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań