Witamina C kontra smog

Witamina C może chronić osoby chore na płuca lub astmę przed wizytą w szpitalu z powodu zanieczyszczenia powietrza. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że może mieć to związek z przeciwutleniającymi właściwościami witaminy C.

Zanieczyszczenie powietrza przybiera w Polsce coraz bardziej alarmujące rozmiary. Odpowiednie służby coraz częściej informują o smogach w miastach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to miasta polskie.Według badań naukowców ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu stan kliniczny pacjentów, którzy trafiają z powodu zawału serca do szpitala w dni o wysokim poziomie zanieczyszczeń tlenkiem węgla, ozonem i tlenkami azotu jest znacznie gorszy niż pacjentów, którzy przyjmowani są w dni o niższym poziomie zanieczyszczeń. Zdaniem lekarzy także wyniki inwazyjnego leczenia zawału są najgorsze w dni o najwyższym zanieczyszczeniu.

Nie są to jedyne badania nakazujące poważnie myśleć o stanie powietrza.

Groźne smogowe rodniki

Zespół naukowców z Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Specjalistycznego im. J Dietla w Krakowie postanowił sprawdzić, jak na śródbłonek naczyń krwionośnych wpływają zanieczyszczenia pyłowe i gazowe, czyli składowe smogu. Okazało się, że zanieczyszczenia takie jak pyły zawieszone pogarszają stan śródbłonka naczyń krwionośnych. Badacze z Krakowa twierdzą, że zanieczyszczenia mają związek z powstawaniem stresu oksydacyjnego, czyli nadmiaru wolnych rodników w organizmie. To z kolei może zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń, choroby wieńcowej, zawałów serca, udarów mózgu. 

Mniej witaminy C - większe ryzyko

Walka ze smogiem to złożony proces, który polega na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Doraźnie zaleca się pozostawanie w domu w dniu, gdy ogłaszane są komunikaty o niebezpiecznym stężeniu np. pyłów zawieszonych. Pewnym rozwiązaniem są także maseczki ochronne na twarz. Ciekawego odkrycia dokonali jednak brytyjscy naukowcy. Okazało się, że ochronnie może także działać popularna witamina C.

Przeprowadzili oni badania na 209 pacjentach w Londynie w latach 2008 i 2010. Objęło ono pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) astmy. Naukowcy ustalili, że osoby, u których stwierdzono niski poziom witaminy C w organizmie były częściej hospitalizowane w związku ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza, niż osoby, które miały odpowiedni poziom witaminy C.

Pozytywne działanie przeciwutleniające

Naukowcy uważają, że witamina C łagodzi skutki zanieczyszczeń powietrza ze względu na jej właściwości przeciwutleniające. Antyoksydanty chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Tu warto przypomnieć opinię krakowskich naukowców, zbieżną, z opiniami Brytyjczyków, którzy przypominają, że wolne rodniki mogą odgrywać rolę w rozwoju chorób serca, nowotworów, oraz chorób układu oddechowego.

Naukowcy z Imperial College of London stwierdzili oni, że dla każdego wzrostu zanieczyszczenia pyłem PM10 o 10 mikrogramów/m3, ryzyko hospitalizacji z powodu problemów związanych z oddychaniem, wzrastała o 35 procent dla osób z POChP i astmą. Osoby z niskim poziomem witaminą C, byli narażenia na 1,2 raza większe ryzyko hospitalizacji. Pył PM10 to składowa smogu. Jego ziarna są bardzo małe (do 10 mikrometrów) i mogą przeniknąć głęboko do płuc.

ŹRÓDŁA

PM10-induced Hospital Admissions for Asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Disease: The Modifying Effect of Individual Characteristics

Ewa Konduracka. Skutki zdrowotne smogu. "Czyste powietrze w Krakowie" : materiały pokonferencyjne, Kraków, 14 marca 2013 r.

AUTOR ARTYKUŁU

Oskar Berezowski

Oskar Berezowski
Solgar

Autor tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracował m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Odkrywał tajemnice żywienia na czterech kontynentach. Z wykształcenia pedagog i trener. Fascynuje go sport, wegetarianizm i pisanie. W dziale naukowym Solgar Polska poznaje sekrety farmakożywienia.

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Informacja prasowa, #Suplementy, #Witaminy

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań