FUNDACJA FREE MOM

Mama i Dziecko 12.06.2019
W reakcji na niezliczoną ilość rozmów z mamami karmiącymi i obserwację przestrzeni publicznej powstała Fundacja FreeMOM. Jej głównym celem jest propagowanie karmienia piersią w miejscach publicznych przy jednoczesnym zachowaniu intymnej relacji mamy i dziecka. Narzędziem, które stało się realną odpowiedzią na potrzeby mam jest autorski fotel dla mam karmiących piersią w miejscach publicznych MOM SOS.

Wiemy, że kobieta ma pełne prawo karmić w miejscach publicznych i czuć się przy tym w pełni komfortowo. Wiemy również, i jest to dla nas w pełni zrozumiałe, że nie wszystkie mamy czują się komfortowo karmiąc w miejscu publicznym i często dostarcza im to wiele stresu. Niestety stres mamy odczuwa również dziecko, co prowadzi do problemów z karmieniem, a nawet może prowadzić do zatrzymania laktacji. Fundacja FreeMOM wychodzi naprzeciw potrzebom mam i dzieci proponując fotel dla mam karmiących piersią w miejscach publicznych MOM SOS. ,,Pierwsze opinie na temat fotela są bardzo pozytywne. Mamy chwalą go za to, że jest komfortowym azylem, ale też za to, że przyciąga uwagę swoją nietypową formą i przede wszystkim za to, że jest realną odpowiedzią na ich potrzeby. Chcemy, by na stałe zagościł w restauracjach, centrach handlowych, urzędach, lotniskach, wszędzie tam gdzie mamy będą go potrzebowały” – powiedziała pomysłodawczyni i założycielka Fundacji FreeMOM Anna Kmita.

,,Zdarza się, że kobiety po porodzie są przetłoczone i o niczym innym po paru miesiącach nie marzą, jak o wyjściu z domu. Jeśli karmią i wstydzą się robić to publicznie albo spotykają je nieprzyjemności, siłą rzeczy zostają w domu, ponieważ przerwy między karmieniami są za krótkie. Fotel może więc istotnie przyczynić się do aktywizacji mamy, oddalić depresje’’ – dodaje Anna Kmita.

Najważniejszym zadaniem fotela jest zapewnienie mamie i dziecku komfortowego azylu podczas bardzo intymnego dla nich momentu jakim jest karmienie piersią. - ,,Myślę, że to wspaniały pomysł że powstał fotel, który ułatwi kobietom nieskrępowanie karmienie piersią w miejscach publicznych’’ –  powiedziała Przewodnicząca Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią dr hab. n. med. Maria Wilińska. ,,Najważniejsze żebyśmy się wszyscy z karmieniem piersią dobrze czuli. Żeby kobiety mogły karmić wszędzie, a my lekarze żebyśmy mogli w dalszym ciągu popularyzować karmienie piersią. Popularyzacja musi jednak iść w parze z zapewnieniem do tego warunków i fotel MOM SOS takie warunki zapewnia” – dodała dr hab. n. med. Maria Wilińska.

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Anna Kmita

Fundacja FREE MOM

anna.kmita@freemom.org

www.freemom.org

Materiał dodatkowy Fundacja FreeMOM

 

Główną misją Fundacji FreeMOM jest zapewnienie kobietom karmiącym w miejscach publicznych komfortu, intymności, ale także możliwości wyboru. Kobieta ma pełne prawo karmić w miejscach publicznych i czuć się przy tym w pełni komfortowo. Wiemy, że nie wszystkie mamy czują się komfortowo karmiąc w miejscu publicznym, może prowadzić to do stresu mamy i dziecka, a także do problemów z laktacją. Fundacja FreeMOM wychodzi naprzeciw potrzebom mam i dzieci proponując fotel do karmienia piersią w miejscach publicznych MOM SOS.

Naszą główną wartością jest szacunek dla decyzji podjętych przez mamy i dla ich przekonań dotyczących sposobu wychowywania dzieci. Szanujemy indywidualne decyzje Mam związane ze sposobem w jaki chcą karmić swoje dzieci i wychodzimy naprzeciw im potrzebom, inicjując skuteczne i konkretne działania.

Pierwszym krokiem jaki podjęliśmy jest Program MOMbrella, czyli inicjatywa, która instytucjom, firmom, organizacjom lub urzędom, których zarządcy w szczególny sposób przyczyniają się do tworzenia w zarządzanych przez nich przestrzeniach warunków przyjaznych dla mam karmiących piersią przyznaje status i znak MOMbrella Tu dbamy o mamy. Ten projekt w swoim założeniu przyczyni się również do edukacji, o tym jakie warunki powinny być standardem w miejscach publicznych.

Narzędziem wspierającym projekt jest autorski pomysł Fotela dla Mam Karmiących Piersią w Miejscach Publicznych MOM SOS. Fotel powstał po to by Mamy, które w miejscach publicznych podczas karmienia szukają intymności mogły ją znaleźć. Fotel nie tylko osłania mamę przed niechętnymi spojrzeniami, nie tylko oszczędza ewentualnego dyskomfortu osobom postronnym, ale dodatkowo wycisza bodźce z zewnątrz, stwarzając mamie i dziecku bardzo dobre warunki do spokojnego przeżywania tego intymnego momentu.  

Fundacji i programowi patronuje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP).

Więcej o Fundacji FreeMOM: www.freemom.org

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Dziecko, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań