Innowacja na skalę światową – roślinne zamienniki mięsa od Dobrej Kalorii

Zdrowe odżywianie 21.03.2019
Tej wiosny Dobra Kaloria zaskoczy wszystkich – nie tylko wegan i wegetarian, ale i zapalonych wielbicieli mięsnych przysmaków. W pierwszy dzień wiosny marka wprowadza na rynek roślinne burgery i klopsy. Smakowite nowości są rezultatem 3 lat pracy rodzinnej firmy. Roślinne burgery i klopsy niemal do złudzenia przypominają prawdziwe mięso, zarówno pod względem smaku, wyglądu jak i zapachu, a zawartością białka przewyższają mięso kurze czy indycze.

„Chcemy się podzielić z Wami produktem, nad którym pracowaliśmy intensywnie przez ostatnie 3 lata. Wymarzyliśmy sobie prawdziwy zamiennik mięsa – przypominający je w smaku, wyglądzie, zawartości białka. Miał też być w 100% naturalny, pełen wartości odżywczych, bez sztucznych dodatków i bez soi. To było ogromne wyzwanie dla naszej rodzinnej firmy, ale dziś cieszymy się, że nie zrezygnowaliśmy z żadnego z tych założeń”  – mówi Karolina Kubara, współwłaściciel firmy.

Przyszłość jest roślinna

Bazując na kiełkach słonecznika, pszenicy i nasionach roślin strączkowych marka Dobra Kaloria opracowała 100% produkt roślinny, o wysokiej zawartości białka. W zgodzie z filozofią firmy, przy tworzeniu nowości postawiła na naturalne składniki, wartości odżywcze i troskę o środowisko. W efekcie powstały innowacyjne w skali światowej zamienniki mięsa oparte na kiełkach. To pierwsza propozycja głównego posiłku od Dobrej Kalorii. Od niemal 12 lat marka Dobra Kaloria zajmuje się produkcją naturalnych wyrobów, bez polepszaczy, sztucznych dodatków czy GMO. Popularne batony Dobrej Kalorii, produkty śniadaniowe czy  przekąski charakteryzują się prostym składem i doskonałym smakiem. Tym razem firma postanowiła pójść o krok dalej i przygotowała roślinne zamienniki mięsa.

Mięso bez grama mięsa

Wysiłek włożony w stworzenie nowego produktu, przyniósł rezultat w postaci idealnej kompozycji, do złudzenia przypominającej mięso! Producenci zadbali nie tylko o doskonały smak. Wiernie odwzorowali strukturę burgerów i klopsów, nie zapominając o kuszącym aromacie. Zamienniki oferowane przez markę charakteryzują się także wysoką zawartością białka – 27% w przypadku burgerów oraz 25% dla klopsów. Dzięki temu produkty są wartościowe pod względem odżywczym i sycące. Burgery i klopsiki można przyrządzić na wiele sposobów. Są gotowe do podgrzania w piecyku, na patelni, grillu bądź w mikrofalówce.

Moc kiełków

Nowości od Dobrej Kalorii bazują na wartościach odżywczych kiełków, które stanową pierwszy etap rozwoju każdej rośliny. W trakcie tego procesu uaktywniają się enzymy, które przetwarzają substancje odżywcze ukryte w ziarnie na łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm. Z węglowodanów złożonych powstają cukry proste, z białek – aminokwasy, zwiększa się ilość witamin. Budzące się do życia ziarno zaczyna wytwarzać nowe substancje odżywcze, w tym bogactwo przeciwutleniaczy, poprawia się przyswajalność żelaza. Dzięki zastosowaniu naturalnych, wartościowych składników klopsy i burgery są obok wartościowego białka, źródłem błonnika, żelaza, magnezu, potasu i wit B1.

Dobra dla wszystkich

Badania wskazują jednoznacznie, że 57,8% Polaków planuje zmniejszenie spożycia mięsa. Część z nich podejmuje taką decyzję ze względów moralnych, inni w trosce o dobro planety, a jeszcze inni z myślą o własnym zdrowiu. Roślinne klopsy i burgery od Dobrej Kalorii mają szansę trafić zarówno w gusta wegan i wegetarian jak i osób, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa. Nowości będą dostępne w sprzedaży od 22 marca w sklepach Lidl Polska, a niebawem trafią także do kolejnych sieci handlowych. Świeże informacje z pierwszej ręki o dostępności, czekają na fanów na profilu Facebookowym marki: https://www.facebook.com/dobrakaloria/.

 

Kontakt dla prasy

Malwina Mołoń

malwina.molon@highlite.pl

+ 48 691 474 487

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Wegetarianizm, #Witaminy, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań