Piekarnie herbu BIO

Zdrowe odżywianie 26.11.2018
# przepis na bombę # prozdrowotne bochenki # przekąska Napoleona # poezja piekarza Wprawdzie maleje liczba piekarń, to jednak część piekarzy wybiera status BIO i po uzyskaniu certyfikatu nabiera wiatru w żagle, piecze wyższą jakość. Tą drogą idą piekarze i piekarnie należące do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Przykładem może być podkarpacka piekarnia Kiełtyka w Łężanach pod Krosnem,  ekologiczna piekarnia. Czyli jaka?

Wyjaśnia p. Marek Kiełtyka:

- „ Ktoś by powiedział – a co może być nie eko w pieczywie?  - przecież to tylko mąka, woda i drożdże! No tak… tylko że w dzisiejszym czasie można się doliczyć kilkudziesięciu składników w jednym chlebie!!

Otóż  surowiec jest wyzwaniem. Ale dla mnie decydujący moment nastąpił, kiedy kupiliśmy pierwsze worek ekologicznej mąki. I po otwarciu takiego worka uniósł się zupełnie inny zapach niż mąki przemysłowej. Poczułem po prostu zboże, jakbym znalazł się na polu. Pomyśleliśmy z Ojcem – to niesamowite! Do dziś pamiętam pierwszy wypiek z tej mąki… był to „Chleb Gosposi”, który pieczemy do dzisiaj, i który z masłem EKO z OSM Jasienica Rosielna smakuje po prostu jak POEZJA! Nie zapomnę tego smaku chyba nigdy…

Bardzo nas cieszy  zwiększająca się ciągle świadomość klientów, że człowiek jest tym co zje. Potrzeby nam powrót do natury, do naturalnych procesów, bez sztucznego przyśpieszania, dodatkowego przetwarzania żywności. Przez te ponad 20 lat staramy się działać zgodnie z etyką rzemieślniczą. Obaj z ojcem posiadamy kwalifikacje mistrzowskie w zawodzie piekarza, należymy do Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, a we współpracy również z Zespołem Szkół nr 2 w Krośnie szkolimy przyszłych piekarzy. Dziś można powiedzieć, że piekarnia działa już w drugim pokoleniu – prowadzimy ją wspólnie z małżonką Agnieszką – przy olbrzymim wsparciu i autorytecie seniorów.

W 2014 roku poszerzyliśmy certyfikat ekologiczny  o kolejne kilkanaście produktów – teraz to nie tylko pieczywo, lecz także przekąski, ciasteczka i bułeczki. Współpracujemy z kilkudziesięcioma sklepami ekologicznymi w całej Polsce. Nasze produkty można co tydzień kupić podczas odbywających się w Warszawie i Katowicach Bio Bazarów”.

Rzeczywiście, wybór dla najbardziej wybrednych i dla szukających czegoś nadzwyczajnego. Chociażby „Eko ziarnista bomba” – bez mąki (?!) zawierająca siemię lniane, ziarna słonecznika, nasiona babki płesznik (niwelujące głód) i płatki owsiane. Ma trwałość 7 dni. Jednym słowem bomba zdrowia. Kto woli trzy w jednym, sięgnie po żytnio-pszenny bochen z kiszoną kapustą i cebulą.  Starający się schudnąć wybiorą „Eko chleb ziarnami nasycony”  z amarantusem i sezamem. Amarantus inaczej szarłat  z racji dużych wartości odżywczych zwany też zbożem XXI wieku, chociaż 4 tys. lat temu był podstawą pożywienia Inków, Majów i Azteków. Został ochrzczony mianem „syci, ale nie tuczy”. Warto dodać, że zdobył tytuł „Ulubionego chleba Krośnian”.

Ale  wybór jest oczywiście większy; jeszcze jest chleb z płaskurki,  gryczany z ziołami prowansalskimi, ryżowo-jaglany, orkiszowy 100%, żytnio-orkiszowy, owsiany, „chleb z gór” na kefirze. Dla osób unikających glutenu, dla  lubiących słodkości – makowce, keksy, pierniczki, kokosanki i pseudo biszkopty – bez jajek, bez cukru, bez tłuszczu; a z  interesujących przekąsek są „włoskie” paluszki chlebowe a’la grissini, których smakoszem był Napoleon Bonaparte.

Można odnieść wrażenie, że to nie w piekarni powstają prozdrowotne bochenki, ale na zapleczu gabinetu  dietetyka a zarazem smakosza.

A na koniec uwaga dotycząca codziennego wyboru: gdzie iść po chleb. Otóż  skoro  p.  Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP mówi, że klienci piekarni już musza sięgać głębiej do kieszeni i że  pierwsza podwyżka już za nami: 10-15 proc. I skoro prognozuje:  jeżeli panujące tendencje nie zmienią się, to spodziewam się kolejnych podwyżek” ( chodzi o drożejące zboża,  paliwo, energię elektryczną i inne koszty wytwarzania), to wybierajmy  prawdziwe pieczywo. Pamiętajmy o haśle: chemia w bułkach cię przeraża, kupuj tylko u piekarza. Zaufanego.

AUTOR ARTYKUŁU

Redakcja Food Forum

Redakcja Food Forum
Forum Media

Kontakt z autorem:

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Pieczywo, #Weganizm, #Wegetarianizm, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań