Suszone śliwki podczas ciąży

Zdrowe odżywianie 24.09.2018
Okres ciąży to szczególny czas w którym wzmaga się ochota na żywieniowe grzeszki. Doskonałym rozwiązaniem są suszone śliwki, które nie tylko niwelują skutki i przyczyny rozmaitych przypadłości, ale też wspaniale zaspakajają ochotę na słodkie przekąski.

Okres ciąży to dla wielu kobiet czas szczególnej dbałości o dietę. Z punktu widzenia dietetyka jest
to jeden z lepszych momentów na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Kobiety w ciąży są otwarte na zmiany wspierające zdrowie ich samych i dziecka. W tym czasie wiele kobiet skarży się na zaparcia, narastające zmęczenie i stres czy infekcje układu moczowego. Warto wprowadzić śliwki suszone wysokiej jakości, które dzięki wartościom odżywczym są idealną odpowiedzią na specyficzne potrzeby żywieniowe.

Suszone śliwki wspierają funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Jednym z częściej zgłaszanych do dietetyków problemów związanych z okresem ciąży są nawracające zaparcia. Wynikają one ze zwolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie udziału błonnika w diecie. W prosty sposób można zrobić to wprowadzając do diety kobiety ciężarnej suszone śliwki kalifornijskie. Najnowsze badania naukowców z King’s College London opublikowane w styczniu 2018 roku w internetowej wersji czasopisma “ClinicalNutrition” sugeruje, że wystarczy 80 g suszonych śliwek dziennie by uzyskać poprawę funkcjonowania układu pokarmowego.Dodatkowym benefitem takiego działania jest wzrost liczebności bakterii jelitowych z rodzaju Bifidocaterium. Jest to związane z zawartością w suszonych śliwkach pektyn, sorbitolu i związków fenolowych.

Suszone śliwki są źródłem witaminy B6 i miedzi

Okres ciąży dla wielu kobiet wiąże się z narastającym zmęczeniem i stresem. Składniki zawarte w suszonych śliwkach pomagają łagodzić te objawy. Witamina B6 przyczynia się do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i może wpływać na zmniejszenie uczucia zmęczenia. Miedź zaś wspiera transport żelaza w organizmie oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Suszone śliwki mają właściwości przeciwbakteryjne

Stacewicz-Sapuntzakis (2013) podkreśla, że suszone śliwki ze względu na zawartość związków fenolowych wykazują właściwości antybakteryjne zarówno w przewodzie pokarmowym jak i moczowym.

Suszone śliwki są bogatym źródłem potasu

Suszone śliwki są bogatym źródłem potasu, który pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. 100 g suszonych śliwek dostarcza 732 mg potasu. Ponadto suszone śliwki nie zawierają sodu i soli, co dodatkowo sprzyja zachowaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.

Suszone śliwki zawierają wyłącznie cukry występujące w owocach, nie są dosładzane

Suszone śliwki kalifornijskie są naturalnie słodkie, co pozwala zaspokoić pragnienie smaku słodkiego, które nasila się u wielu kobiet w ciąży. Jednocześnie suszone śliwki nie wpływają intensywnie na poposiłkową glikemię, ponieważ mają niski ładunek glikemiczny (ŁG=10). To sprawia, że suszone śliwki są idealną przekąską, która stabilizuje stężenie glukozy we krwi.

Prosta interwencja, jaką jest wprowadzenie około 8-10 (80-100g) śliwek kalifornijskich dziennie może działać korzystnie na funkcjonowanie organizmu  na wielu płaszczyznach. Warto zachęcać kobiety ciężarne do sięgania po suszone śliwki nie tylko w ramach przekąski, ale także jako dodatek do śniadań i dań wytrawnych.

Opracowanie merytoryczne: Barbara Dąbrowska

Literatura:

Lever E, Scott M, Louis P, Emery P, Whelan K, The effect of prunes on stooloutput, gut transit time and gastrointestinalmicrobiota: A randomisedcontrolledtrial, ClinicalNutrition (2018), http://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(18)30003-7/fulltext?rss=yes

Stacewicz-Sapuntzakis M, DriedPlums and Their Products: Composition and HealthEffects – AnUpdatedReview. Critical Reviews in Food Science and Nutrition (2013). 53; 1277-302.

Żywienie człowieka zdrowego i chorego, pod redakcją: Jana Hasika i Jana Gawęckiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004

 

AUTOR ARTYKUŁU

Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska
barbaradabrowska.pl

 

Dietetyk, ekspertka kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”, w której przybliża informacje na temat właściwości odżywczych śliwki kalifornijskiej i promuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Prowadzi poradnię barbaradabrowska.pl.

Subskrybuj bezpłatny newsletter Food Forum

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie food-forum.pl,
  • cotygodniową porcję porad i inspiracji żywieniowych,
  • dodatkowe korzyści od Partnerów Magazynu „Food Forum”.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

TAGI ARTYKUŁU: #Ciąża , #Dietetyka, #Zdrowe odżywianie

POBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?
Format: pdf - 472 KB
Pobierz plik
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Format: pdf - 793 KB
Pobierz plik
Diagnostyka zespołu jelita przesiąkliwego.
Format: pdf - 252 KB
Pobierz plik


Piszą dla nas:
Partnerzy:
Forum Media Polska
ul. Polska 13
60-595 Poznań